spacer.png, 0 kB
Jeigu yra būdas padaryti geriau, atrask jį (Tomas Edisonas). Jeigu yra būdas padaryti geriau, atrask jį (Tomas Edisonas). Jeigu yra būdas padaryti geriau, atrask jį (Tomas Edisonas). Jeigu yra būdas padaryti geriau, atrask jį (Tomas Edisonas). Jeigu yra būdas padaryti geriau, atrask jį (Tomas Edisonas).
Šeštadienis, spalio 20 d.

 

Įvedus mokestį už orą, jūs pradėjote mažiau kvėpuoti, todėl dabar jūs privalėsite mokėti už lietų...(iš „Čipolino nuotykių“)


 Atsimenate vaikystėje skaitytą D. Rodario pasaką vaikams „Čipolino nuotykiai“?  Princas Citronas, Senjoras Pomidoras, Moliūgas  su savo nameliu...  Man labai šią knygą norėtųsi padovanoti mūsų šiandieniniam  Seimui ir Vyriausybei. Nes būtent jie per pastaruosius dvejus metus pavertė mūsų kraštą  tokiu, koks aprašytas šioje pasakoje. Gal jie šios pasakos neskaitė?

 Prasidėjęs pajamų deklaravimas 220 tūkst gyventojų pavertė valstybės skolininkais. Gyventojų pajamų apmokestinimo tvarka, įsigaliojusi nuo 2009 m. sausio 1 d. sukėlė sumaišties daugeliui gyventojų. Jei apie kintamą neapmokestinamą pajamų dydį dirbantys gyventojai  kažkiek žinojo iš savo darbdavio, tai apie Privalomojos sveikatos draudimo mokestį dauguma gyventojų, kurie 2009 metais nors vieną mėnesį buvo nedrausti, sužinos deklaruodami praėjusių metų pajamas. 

 Šiek tiek paaiškinsiu, kas yra privalomas sveikatos draudimas. Privalomasis sveikatos draudimas – valstybės nustatyta asmens sveikatos priežiūros ir ekonominių priemonių sistema,  Privalomojo sveikatos draudimo įstatymo nustatytais pagrindais ir sąlygomis garantuojanti privalomuoju sveikatos draudimu draudžiamiems asmenims, įvykus draudiminiam įvykiui, sveikatos priežiūros paslaugų teikimą bei išlaidų už suteiktas paslaugas, vaistus ir medicinos pagalbos priemones kompensavimą. Pats draudimas galioja tuo atveju, jei įvykus draudiminiam įvykiui,  asmuo yra draustas privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis arba jį moka pats. Lyg ir viskas aišku, moku tam, kad atsitikus nelaimei nereikėtų mokėti už medicinos pagalbą.

 Dabar žiūrim, kaip praktikoje viskas vyksta. Tarkime, žmogus 2009m. sausio –vasario mėnesį dirbo pagal darbo sutartį . Esant sunkiai ekonominei padėčiai, darbdavys kovo-birželio mėn. darbuotoją išleido neapmokamų atostogų. Darbuotojui birželio mėn. prireikė medikų pagalbos. Už medicinos paslaugas darbuotojas privalėjo susimokėti iš savo lėšų, nes paskutinius tris mėnesius nemokėjo privalomojo sveikatos draudimo įmokų. Nuo liepos mėnesio darbuotojas vėl pradėjo dirbti pagal darbo sutartį. Metai baigėsi, darbuotojas valstybei tapo skolingas 288 Lt Privalomojo sveikatos draudimo įmokų už tuos 4 mėnesius, kada jis buvo neapmokamose atostogose.

 Kaip matome, PSD apskaičiuotas už praėjusį laikotarpį, kai šis draudimas žmogui jau nebeturi jokios reikšmės, juolab, kad už medicinines paslaugas, kurių jam reikėjo tada, kai jis buvo neapsidraudęs, jis susimokėjo iš savo lėšų. Ar ne D. Rodario aprašytų daržovių gyvenimo istorijos? Ar nepavertė valdžia šio mokesčio mokesčiu už blogą orą. Ir kas šio mokesčio mokėtojai – patys vargingiausi daržovių valstybės piliečiai.

 Linkiu kūrybingo pajamų deklaravimo.

Angelė,

2010-03-26

 
spacer.png, 0 kB
Ar Lietuvoje didelė mokestinė našta?
 
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
  spacer.png, 0 kB