spacer.png, 0 kB
Jeigu yra būdas padaryti geriau, atrask jį (Tomas Edisonas). Jeigu yra būdas padaryti geriau, atrask jį (Tomas Edisonas). Jeigu yra būdas padaryti geriau, atrask jį (Tomas Edisonas). Jeigu yra būdas padaryti geriau, atrask jį (Tomas Edisonas). Jeigu yra būdas padaryti geriau, atrask jį (Tomas Edisonas).
Šeštadienis, spalio 20 d.

Kam mokėti daugiau, jei gali iš viso nieko nemokėti . (Iš liaudies „folkloro“).


 Paskubomis per kelias naktis sukurpta mokesčių reforma įnešė daug sumaišties verslininkų, savarankiškai dirbančių asmenų bei buhalterių ir mokesčių konsultantų darbe.

 Perskaičius ir išanalizavus tai, ką Vyriausybės vadovas vadina ambicingu antikriziniu valstybės gelbėjimo planu, susidaro įspūdis, kad vyriausybės vadovas arba nesupranta, ką jo vadovaujami klerkai sukūrė, arba sąmoningai siekia  sunaikinti  savarankiškai dirbančius asmenis, paversdamas juos valstybės išlaikytiniais.

Taigi, žiūrim ką turim.

 Derėtų paminėti, kad keitėsi ne tik pagrindinių mokesčių tarifai, tačiau ir pati apmokestinimo gyventojų pajamų , sveikatos draudimo, socialinio draudimo mokesčiais tvarka. Besidžiaugiantieji sumažėjusiu gyventojų pajamų mokesčio tarifu, dirbantieji pagal darbo sutartis ir gaunantys palyginus nedidelį atlyginimą, metams pasibaigus gali sulaukti mokesčių inspekcijos raginimo deklaruoti pajamas ir susimokėti mokesčius. Mat metinis neapmokestinamasis dydis pagal naujai įsigaliojusią tvarką priklauso nuo  gyventojo metinių pajamų, į kurias bus įskaičiuojamos ne tik su darbo santykiais susijusios pajamos, bet ir kitos per mokestinį laikotarpį gautos pajamos (įskaitant pensijas, pašalpas, gautas draudimo išmokas, alimentus, pajamas iš žemės ūkio veiklos, turto pardavimo bei kitas gyventojo per kalendorinius metus gautas pajamas). Todėl darbovietėje pritaikytas neapmokestinamasis pajamų dydis, perskaičiavus visas  per mokestinius metus gautas pajamas, gali tiesiog „ištirpti“.  Taip pat noriu pabrėžti, kad  pagrindinis neapmokestinamas pajamų dydis bus taikomas tik su darbo santykiais susijusioms pajamoms. Derėtų susirūpinti ir ūkininkams, kurių ūkio valdos ekonominis dydis viršija 14 europinių vienetų (mistinis dydis, kurio apskaičiavimo tvarka dar neparuošta). Jų gautos pajamos  2009 metais apmokestinamos 5 procentais.Mokestis turės būti mokamas metams pasibaigus, deklaruojant pajamas.

 Labai keitėsi ir apmokestinimo privalomuoju sveikatos draudimu tvarka. Šis mokestukas palies  visas individualiai dirbančių gyventojų ir individualių įmonių savininkų pajamas (9 proc. nuo metinių pajamų, ne mažesnių kaip 12 minimalių algų). Šį mokestį mokės ir kiti gyventojai – ūkininkai, pagal autorines sutartis dirbantys asmenys, bei kitas pajamas gaunantys asmenys. 

 Socialinio draudimo įmokos taip pat padidėjo – savarankiškai dirbantiems asmenims nuo 15 procentų iki 28,5 procentų, darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis nuo 3 iki 9 procentų (tiesa, šie 6 procentai buvo skelbiami, kaip gyventojų pajamų mokesčio dalis, tačiau šio mokesčio apskaičiavimo bazė yra pajamos, nuo kurių skaičiuojamas socialinio draudimo įmokos, o šio mokesčio gavėjas yra SODRA). 

 Taigi, kiekvienu konkrečiu atveju, žmogus, kuris nėra valstybės išlaikytinis ir gauna ne tik darbo užmokestį, o turi dar ir kitokių pajamų, privalo skaičiuoti, kad galėtų planuoti  mokėtinus mokesčius. Vyriausybės planuose –  nuo pavasario apmokestinti automobilius. Nejučiom pagalvoji, ar užteks laiko ir fantazijos mūsų valdžiai išleisti tuos planuojamus surinkti mokesčius. Tačiau kirba ir dar viena abejonė, ar bus šiuos mokesčius mokančių. Ir nors mokesčių administratorius savo reklaminėse agitacijose teigia, kad šešėlis - ne išeitis, man visgi norėtųsi paklausti, o kur po šios drastiškos mokesčių reformos vis dėl to yra ta išeitis.

Angelė,

2009-01-12

 
spacer.png, 0 kB
Ar Lietuvoje didelė mokestinė našta?
 
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
  spacer.png, 0 kB