spacer.png, 0 kB
Jeigu yra būdas padaryti geriau, atrask jį (Tomas Edisonas). Jeigu yra būdas padaryti geriau, atrask jį (Tomas Edisonas). Jeigu yra būdas padaryti geriau, atrask jį (Tomas Edisonas). Jeigu yra būdas padaryti geriau, atrask jį (Tomas Edisonas). Jeigu yra būdas padaryti geriau, atrask jį (Tomas Edisonas).
Pirmadienis, lapkričio 12 d.

Esu Karalius Saulė. Užsimerk, kai kalbi su manimi. (J. Erlickas)

Krizė – šis magiškas žodis, jau antrus metus sklandantis visame pasaulyje, koreguoja mūsų gyvenimo įpročius, darbus. Nežinau, kaip ten pasaulyje iš tikrųjų yra su ta krize, tačiau Lietuvoje, panašu, krizė valstybės biudžetą palietė gana skaudžiai.

Net pono Kubiliaus genialus ir principingas antikrizinis planas šluoja visas prognozes šuniui ant uodegos. Ir kur nešluos, jei pagrindinis biudžeto maitintojas – mokesčių mokėtojas - buvo sutryptas, apgautas ir visaip iškoneveiktas bei gi apkaltintas, kad jo tėvai ir seneliai gali negauti pensijų, jei jis nemokėsiąs didesnių mokesčių. Tačiau didieji biudžeto sergėtojai berods pamiršo,  kad mokesčių mokėtojas moka skaičiuoti ir planuoti, kiek jis gali išlaidauti ir kur yra ta riba, kai jis to daryti nebegali. O mokesčių mokėjimas tampa labai dideliu išlaidavimu ir prabanga, todėl tenka kažkaip suktis – pasitraukti į šešėlį,  ieškotis duonos kitur ir išlaidauti kaimyninėse valstybėse. Gi valstybės iždininkai  irgi moka skaičiuoti, tačiau skaičiuoja jie truputėlį kitaip – kiek trūksta – padalina iš mokesčių mokėtojų skaičiaus  ir gaunamą sumelę permeta ant biudžeto maitintojų pečių. 

Prezidento metiniame pranešime nuskambėjo apgailestavimas, kad nepavyksta sukurti pilietinės visuomenės. O kodėl gi jos nepavyksta sukurti? Todėl, kad valdžia negerbia visuomenės pilietiškumo,  o pati sau iš viso netaiko pilietiškumo principų.

Taigi, planuojamų mokesčių nesurenkame ir matyt jau nesurinksime. Į karą su mokesčių nemokėtojais (tik ar tikrai su nemokėtojais) siunčiamas mokesčių inspekcijos desantas.  Kokie rezultatai? Ogi mokesčių nemoka užsieniečiai ,dirbantys Lietuvoje, šalyje dirba nelegalios degalinės,  pagal verslo liudijimus dirbantys asmenys nerodo visų pajamų. Galima tik pasidžiaugti - kai nuoširdžiai imiesi darbo, tai ir rezultatai šiokie tokie yra. Tik kodėl mokesčių inspekcija to nedarė anksčiau? Gal ir biudžetas būtų buvęs pilnesnis, ir mokesčių mokėjimas jau būtų tapęs įpročiu. Aišku, galima stebėti ir kitokių tikrintojų darbų, kurių rezultatus lemia žmogiškasis faktorius ir begalinis noras užsidėti „paukštuką“ gerų darbų sąraše. Mūsų darbo praktikoje jau pasitaikė tokių „uolių“ tikrintojų, kurie užuot padėkoję mokesčių mokėtojui už kelis šimtus tūkstančių sumokėtų mokesčių, liepė „prisiskaičiuoti“ dar keletą  tūkstantėlių nuo neva privatiems poreikiams panaudotų prekių ir paslaugų. Žinia, tokie tikrintojai pilietiškos visuomenės tikrai nesukurs, o ir biudžeto nepapildys.

Sodra savo biudžetą pildyti  žada  ligonių bei gyventojų, kurie pasirinko pensijų kaupimo būdą privačiuose fonduose, sąskaita. Genialus planas, sakyčiau (čia sarkazmas). Stebina ir apgailėtinas noras pasipuikuoti, kad visuomenės akyse SODRA nepraranda pasitikėjimo (bent jau taip skelbiama SODROS tinklapyje). Tikriausiai jau vien dėl to, kad nekyla ranka iš pensininkų atimti pensijas (čia irgi sarkazmas, nors....) Tik ar ne dėl  SODROS pareigūnų kaltės jos biudžetas dabar tuščias. Juk gerųjų SODROS tetų dėka  dabar daugelis mamyčių gauna didesnes nei priklausytų motinystės pašalpas. Juk SODROS pareigūnės ne tik patarinėjo ir pačios naudojosi šia pašalpų „plovimo“ schema, bet ir nieko nedarė, kad šie sukčiavimai būtų sustabdyti. Tik va tų kaltųjų, kaip visada nėra, ir nuostolius dengti  tenka mums, mokesčių mokėtojams. O SODROS tetulytės kaip ir anksčiau renka po centuką kitą delspinigių už ne laiku sumokėtas socialinio draudimo įmokas bei kaupia popierukus iš ligonių, kurie turi teisę į neapmokestinamą pajamų dydį, griežtai tikrindamos, ar tai darbdavio patvirtinta kopija, ar originalas. Nors ligonio segtuvas jau pilnas  tų kopijų, tai nieko nereiškia, nes tai praeitis. O ateitis priklauso pilietiškai pareigūnei, kuriai nesvarbu žmogiškasis faktorius ar įstatymas, svarbu tai, kad ant ligonio prašymo  išmokamai ligos pašalpai taikyti jam priklausantį neapmokestinamą pajamų dydį yra tik jo parašas, o ne darbdavio patvirtinimas, kad tai tikrai tikras dokumentas. Komedijų teatras. Iškreiptas supratimas apie tai ką dirba ir kam tarnauja. Loginiam mąstymui ir įstatymų studijavimui čia vietos nėra, nes žmogus pašauktas kilnesniems tikslams. Tik ar tie kilnūs tikslai duoda kokią naudą?
Gero ir šilto ateinančio savaitgalio.

Angelė,

2009-04-23

 
spacer.png, 0 kB
Ar Lietuvoje didelė mokestinė našta?
 
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
  spacer.png, 0 kB