spacer.png, 0 kB
Jeigu yra būdas padaryti geriau, atrask jį (Tomas Edisonas). Jeigu yra būdas padaryti geriau, atrask jį (Tomas Edisonas). Jeigu yra būdas padaryti geriau, atrask jį (Tomas Edisonas). Jeigu yra būdas padaryti geriau, atrask jį (Tomas Edisonas). Jeigu yra būdas padaryti geriau, atrask jį (Tomas Edisonas).
Pirmadienis, lapkričio 12 d.

 

Daug žvaigždučių dar liko neskaičiuota (Iš dainos) verslo_liudijimas_ma.jpg

 Kaip tai nesigirdi, kaip valdžiai sekasi rinkti šešėlinį milijardą. Metai persirito į antrąją pusę, o reikšmingais pasiekimais valdininkai nesigiria. Nepanašu, kad mokesčių rinkėjai tylėtų, jei šis darbas jiems labai sektųsi.

 

 Noriu pateikti keletą plika buhalterio akimi stebimų „šešėlio rinkimo“ būdų. Kaip ir reikėjo tikėtis, mokesčių rinkėjai bando šios biudžeto eilutės pildymą permesti ant legaliai dirbančių verslininkų pečių. Pirmas toks pavyzdėlis.

 VMI tinklapyje perskaičiau sakyčiau tuščios panegirikos straipsnelį „Dzūkijos bendrovės sumokėjo „užmirštus“ mokesčius“ (http://www.vmi.lt/lt/?itemId=10823376). Tiesą pasakius, likau be galo nustebinta tokiu mokesčių administratoriaus įstatymų nuostatų interpretavimu. Nuvilnijo per visą Lietuvą (neaplenkiant ir Tauragės) mokesčių mokėtojų, kurie 2008-2009 metais išmokėjo pagal verslo liudijimus dirbantiems statybininkams pinigėlių, patikrinimas. Rado (be abejo, jei ieškai ir  randi) gyventojų, kurie teikė paslaugas įmonėms, nors pagal verslo liudijimo rūšį ir nurodytas prie jo žvaigždutes turėjo teisę tokias paslaugas teikti tik gyventojams. Negerai. Ieškome kaltų. Daug nemąstydamas, o gal mąstė ištisus trejus metus, kas čia dabar žino, mokesčių administratorius nutarė, kad reikia priversti įmones sumokėti mokesčius už gyventojus. Kaip tarė taip padarė. Tačiau nėra įstatyminio pagrindo, kodėl įmonės, kurios pasinaudojo pagal verslo liudijimus dirbančių asmenų paslaugomis, privalo mokėti mokesčius todėl, kad gyventojas buvo nusipirkęs ne tos rūšies verslo liudijimą . Ne jo reikalas skaičiuoti žvaigždutes ar kryželius ant išduoto verslo liudijimo gyventojui. Gyventojas užsiima individualia veikla, kaip jis tą veiklą yra įregistravęs, ar jos neįregistravęs turėtų būti mokesčių administratoriaus ir pačio gyventojo reikalas. Įmonė tik nupirko iš gyventojo paslaugą ir pranešė Mokesčių inspekcijai apie gyventojui išmokėtas individualios veiklos pajamas. Taigi, įmonė neslėpė nuo mokesčio administratoriaus šių sandorių. Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas įmonės neįpareigoja išskaičiuoti GPM iš individualią veiklą vykdančiam gyventojui išmokamų pinigų. O tame pačiame gyventojų pajamų mokesčių įstatyme yra aiškiai parašyta, kad individuali veikla yra savarankiška veikla, kuria versdamasis gyventojas siekia gauti pajamų, ar kitos ekonominės naudos per tęstinį laikotarpį. Jos įregistravimas ar netinkamas įregistravimas nepakeičia pačios individualios veiklos sąvokos. Gi mokesčių administratorius per trejus metus išanalizavęs įmonių pateiktus duomenis apie tokias išmokas verslo liudijimus įsigijusiems gyventojams, sugalvojo, kad „žvaigždutes“ įmonė turi skaičiuoti, todėl dalį įmonių privertė savanoriškai susimokėti menamus mokesčius ir  savo tinklapyje tas pačias įmones apkaltino „užmiršusias“ laiku susimokėti mokesčius.

 Kaip tai nepanašu į mokesčių patarėjo, pagalbininko ir visokio kitokio mokesčių mokėtojų išlaikomo geriečio elgesį. Esu įsitikinusi, kad mokesčių administratorius, pasitelkęs ne visai gerus gąsdinimo patikrinimais ir nuolatiniu mokesčio mokėtojo stebėjimu metodus, be jokio įstatymais paremto pagrindo vertė įmones sumokėti neva tai nuslėptus mokesčius. Paskaitykime aukščiau minėto straipsnio pabaigą:  „Kai kurie mokesčių mokėtojai, ginčiję mokesčių administratoriaus pateiktus pastebėjimus ir nesutikę tikslinti mokėtinas gyventojų pajamų mokesčio ir sveikatos draudimo įmokų sumas, bus toliau stebimi, o kai kuriuos iš jų mokesčių specialistai nuodugniai patikrins.“ Kaip supratau mokesčių administratorius pats nesiryžta įmonėms priskaičiuoti tų „pamirštų sumokėti mokesčių“. Išvada – tam nėra pagrindo.


Antras pavyzdys. Mokesčių inspekcija ėmėsi dar vieno gyventojų reketo būdo – primygtinai versdama registruotis PVM mokėtojais gyventojus, kurie viršijo 100000 Lt ribą , nors akivaizdu, kad sumažėjus pajamoms gyventojas tos ribos daugiau gali ir neviršyti.  Vietoje to, kad gyventojui būtų paaiškinta, kad jam tą mėnesį, kada jo 12 mėnesių pajamos viršijo 100000 Lt, nuo ribą viršytos sumos reikia sumokėti pridėtinės vertės mokestį, pateikti mokesčių inspekcijai nustatytą ataskaitą ir stebėti, kaip jo apyvarta judės toliau ir tik įsitikinus, kad jo pajamos kiekvieną kartą, ar dažniausiai viršija 100 000 Lt per paskutinius 12 kalendorinių mėnesių, registruotis PVM mokėtoju. Nemanyčiau, kad tai mokesčių administratoriaus nekompetencija (nors visko gali būti). Esu linkusi galvoti, kad tai sąmoningas mokesčių mokėtojų apmokestinimas, pasinaudojus gyventojų mokestiniu neraštingumu.


Yra ir daugiau tokių pavyzdžių. Visų ir nesuminėsiu. Tačiau ką noriu pasakyti. Tai ne tas kelias ,kuriuo turi eiti mokesčių administratorius. Mokesčiai turi būti mokami, bet juos reika apskaičiuoti ir mokėti vadovaujantis mokesčių įstatymų nuostatomis, o ne mokesčių administratoriaus asmeninėmis nuojautomis.
Būkite budrūs.

Angelė,

2011-08-24

 
spacer.png, 0 kB
Ar Lietuvoje didelė mokestinė našta?
 
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
  spacer.png, 0 kB